The participants of the Conference of 2010

In the International scientific-practical conference The procedure of compulsory enforcement of judicial acts and other state authorities. The privileges of the officials carrying out execution of enforcement documents» took part:

  1. Poghosyan Mihran Surenovich — Service of Judicial Enforcement of the Republic of Armenia, Main Law Enforcement Officer;
  2. Harutyunyan Armen Razmikovich — The adviser for legal matters of the Main Law Enforcement Officer;
  3. Ghazaryan Gevorg Gaikovich — The aide of the Main Law Enforcement Officer;
  4. Simonyan Edgar Abramovich — The operative officer of the Service of Judicial Enforcement of the Republic of Armenia;
  5. Grdzelyan Ruben Gevorgovich — The Press Secretary of the Service of Judicial Enforcement of the Republic of Armenia;
  6. Zeynalov Hanlar Zeynalovich — The head of main Department of judicial officers - chief judicial officer of the Azerbaijan Republic;
  7. Poladov Vugar — The head of Department of organization of executory process;
  8. Vaskovskiy Pavel Albertovich — Chief judicial officer of economic courts of the Republic of Belarus;
  9. Kot Denis Vitalyevich — The head of execution Department of economic court of Grodno area;
  10. Gerd Josef Nettersheim — Deputy Director-General for the Judicial System (Directorate-General "R");
  11. Frank Nolte — The referent of the Federal ministry of Jus­tice of the Federal Republic of Germany;
  12. Juhani Toukola — Director of the National Administrative Office for Enforcement of Finland Republic;
  13. Kovaleva Vera — Interpreter, Ministry of Justice of Finland Republic representative;
  14. Dragonetskaya Izabella — Vice-Prezident Fines Collection Center Israeli Enforcement & Collection Authority;
  15. Xavier Barre — Team Leader of the «Execution and Efficiency of Justice in the Russian Federation»;
  16. Bernard Menut — First Vice-President of the International Union of Judicial Officers;
  17. Plasil Vladimir — Vice-president of the examination commission of Bailiffs’ Association in Czech Republic;
  18. Inga Karaliene — President of the National Chamber of Judicial officers of  Lithuanian Republic;
  19. Neringa Lipeikiene — The member of the National Chamber of Judicial officers of Lithuanian Republic;
  20. Ginters Hmelevskis — Chairman of National Chamber of Bailiffs of Latvian Republic.
  21. Elin Vilippus — President of the Chamber of Bailiffs and Trustees in Bankruptcy of Estonian Republic;
  22. Parfenchikov Artur Olegovich — Director of the Federal bailiffs’ service - chief bailiff of the Russian Federation;
  23. Sergey Sazanov Vladimirovich — First Deputy Director of the Federal bailiffs’ service – first Deputy of chief bailiff of the Russian Federation;
  24. Ignatieva Tatyana Pavlovna — Deputy of Director of the Federal bailiffs’ service – deputy of chief bailiff of the Russian Federation;
  25. Golubeva Angelina Rafikovna — Head of the Law Department of the Federal bailiffs’ service;
  26. Zaharova Nadezhda Sergeevna — Head of the international department of Law Department of the Federal bailiffs’ service;
  27. Golsmer Vladimir Alfredovich — Director of Department of the of the Federal bailiffs’ service in Saint-Petersburg – chief bailiff of Saint-Petersburg;
  28. Denisenko Natalya Gennadievna — Director of the Department of the Federal bailiffs’ service in the Leningrad region – chief bailiff of the Leningrad region;
  29. Konovalov Alexander Vladimirovich — inistry of justice of the Russian Federation;
  30. Borisenko Elena Adolfovna — Head of Department concerning legal aid and interaction with judicial system of the Ministry of Justice of the Russian Federation;
  31. Galperin Mihail Lvovich — Chief of Department of regulation and control in the sphere of execution of judicial acts of Department concerning legal aid and interaction with judicial system of the Ministry of Justice of the Russian Federation;
  32. Yakovlev Veniamin Fyodorovich — The adviser of the President of the Russian Federation;
  33. Erohova Mariya Andreevna — The adviser of the private Law Department Chairmen of the Supreme Commercial Court of the Russian Federation;
  34. Varlamova Inna Gennadievna — The assistant of the first deputy chairman of the Supreme Commercial Court of the Russian Federation;
  35. Basnin Nikolay Sergeevich — The adviser of Department of financial legislation of the Presidential State-Legal Directorate;
  36. Gureev Vladimir Aleksandrovich — Head of the Department of arrangement of enforcement officer and enforcement service of Russian Law Academy of the Ministry of Justice of Russian Federation;
  37. Shugaev Andrei Alexeyevich — Chief scientific manager of the international advocates association «KLISHIN & PARTNERS»;
  38. Krohina Yulia Aleksandrovna — Deputy Director of the State Research Institute of System Analysis of the Account Chamber of the Russian Federation;
  39. Novik-Kachan Mikhail Yuriyevich — The adviser of the Constitutional Court of the Russian Federation;
  40. Ilin Anton Valerievich — The main Consultant of Department of constitutional bases of private law of the Constitutional Court of the Russian Federation;
  41. Matviyenko Valentina Ivanovna — Governor of Saint Petersburg;
  42. Klebanov Ilya Iosifovich  — Presidential Envoy of the Northwestern Federal District;
  43. Kropachev Nikolay Mikhaylovich — Rector of Saint-Petersburg State University;
  44. Lukjanov Vladimir Viktorovich — First deputy of the dean of Law faculty of Saint-Petersburg State University;
  45. Shvartz Mikhail Zinovjevich — The associate professor of the Department of civil procedure of Saint-Petersburg State University;
  46. Yarkov Vladimir Vladimirovich — Head of the Department of civil procedure of Ural State Law Academy;
  47. Isaenkova Oksana Vladimirovna— Head of the Department of civil procedure of Saratov State Academy of Law;
  48. Ovsukova Liubov Aleekseevna — Director of publishing house «New index»;
  49. Ermakova Elena Petrovna — The associate professor of the Department of civil and labour law of Peoples’ Friendship University of Russia;
  50. Ivanovskaya Natalia Vladimirovna — The associate professor of the Department of civil and labor law of Peoples’ Friendship University of Russia;
  51. Rassahatskaya Natalia Aleksandrovna — The associate professor of the Department of civil procedure of Saratov State Academy of Law;
  52. Yudin Andrey Vladimirovich — The associate professor of the Department of civil procedure and business lawof the Samara State University;
  53. Valeev Damir Khamitovich — Associate Professor at the Department of environmental, labor law and civil procedure of Kazan State University;
  54. Fetyukhin Marat Vladimirovich — Associate Professor at the Department of environmental, labor law and civil procedure of Kazan State University;
  55. Uletova Galina Dmitrievna — Head of the Department of civil procedure and labor lawof Kuban State University;
  56. Lukyanova Irina Nikolaevna — Sectors of civil law and civil procedure ofthe Institute of State and Law of the Russian Academy of Sciences;
  57. Abushenko Dmitriy Borisovich — The associate professor of the Department of civil procedure of Ural State Law Academy;
  58. Maleshin Dmitriy Yaroslavovich — The associate professor of the Department of civil procedure of Lomonosov Moscow State University;
  59. Popova Yuliya Aleksandrovna — Head of the Department of civil procedure of Kuban State Agrarian University;
  60. Orishich Elena Georgievna — Senior Lecturer of the Department of civil procedure of Kuban State Agrarian University;
  61. Mkrtumyan Nelya Ashotovna — Senior Lecturer of the Department of civil procedure of Kuban State Agrarian University;
  62. Rochina Natalia Vladimirovna — Assistant of the Department of civil procedure of Kuban State Agrarian University.

Document creation/update time: 07 April 2016 22:00 / 07 April 2016 22:01

Print version